Rada Miasta Zamościa uchwaliła Gminny Program Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023- 2030

Aktualności, Piątek, 29 marca 2024

„Gminny Program Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030 roku” to dokument, który określa działania i kierunki rozwoju na rzecz poprawy jakości życia podejmowane przez samorząd oraz wszystkich interesariuszy w tym: mieszkańców, podmioty prowadzące działalność gospodarczą i społeczną w obszarze rewitalizacji. Ustawa o rewitalizacji, uchwalona 9 października 2015 roku, jest polskim aktem prawnym regulującym kwestie związane z rewitalizacją terenów miejskich i wiejskich oraz ustanawiającym instrumenty i narzędzia wsparcia dla działań rewitalizacyjnych. Ustawa określa obowiązkowe elementy GPR i zwraca szczególną uwagę na partycypacyjny charakter prac. W gminnym programie rewitalizacji określa się między innymi: 1. Obszar rewitalizacji 2. Cele rewitalizacji 3. Strategię rewitalizacji - planowane działania rewitalizacyjne i sposób ich realizacji 4. Źródła finansowania - wskazuje się, skąd będą pochodzić środki na realizację działań rewitalizacyjnych. Istotnym elementem GPR jest jego komplementarność międzyokresowa rozumiana jako kontynuowanie działań (projektów) z wykorzystaniem źródeł finansowania z różnych programów operacyjnych na te same cele. Takie podejście prowadzi do zachowania ciągłości procesów rewitalizacyjnych mających już swoją historię, a także umożliwia wykorzystanie dotychczasowego dorobku rewitalizacyjnego. Przy tworzeniu GPR stosuje się zasady, które mają na celu zapewnić skuteczność realizacji programu. Należą do nich:

  • przejrzystość i rzetelność przy tworzeniu procedur kwalifikacji wniosków i wyboru projektów dotyczących rewitalizacji,
  • ocena spójności i racjonalności planowanych działań rewitalizacyjnych wpisanych do GPR w odniesieniu do innych strategii, programów oraz planów obowiązujących i dotyczących rozwoju miasta,
  • kompleksowość przeprowadzanych działań rewitalizacyjnych,
  • zapewnienie udziału społeczeństwa w pracach na etapie powstawania GPR i tworzenia projektów,
  • ocena efektywności działań rewitalizacyjnych realizowanych na zdegradowanym obszarze w zakresie zapewnienia trwałych efektów rozwojowych tego obszaru.

 

Rada Miasta Zamościa przyjęła 25 marca 2024 uchwałę Nr LXXII/931/2024 w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030". Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.

Poniżej przedstawiamy link do treści przyjętej uchwały, dokumentu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość oraz załącznika graficznego przedstawiającego podstawowe kierunki zmian funkcjonalno-przestrzennych obszaru rewitalizacji.

 

 

 

Pliki do pobrania